Pedalların Kupa sevinci
Olgunlar Turnuvası Başlıyor
Çocuklar Oynuyor
Mimar ve Mühendisler SATSO’da

İŞKUR İl Müdürü SAGİAD’ın konuğuolduHaber Tarihi : 19 Eylül 2012 14:29

Yaşam

"Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (SAGİAD) Yönetim Kurulu toplantısının bu haftaki konuğu Sakarya İŞKUR Müdürü Tekin Kaya oldu. "

Firmalar İŞKUR’a neden bu kadar yabancı?
İŞKUR Sakarya İl Müdürü SAGİAD’ın konuğu oldu

Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (SAGİAD) Yönetim Kurulu toplantısının bu haftaki konuğu Sakarya İŞKUR Müdürü Tekin Kaya oldu.

SAGİAD yeni dönem çalışmaları kapsamında geçtiğimiz hafta ziyaret ettiği İŞKUR Müdürü Tekin Kaya; iadeyi ziyarette bulunduğu SAGİAD’ın Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda; Sakarya İŞKUR hakkında bilgi veren Kaya; ayrıca son düzenleme ile ilgili firmaların bilgi eksikliğinin giderilmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı.

6 ay boyunca maaşını ödüyoruz
İŞKUR olarak firmalara personel alımı ile ilgili “İş Başı eğitim programı - Sertifika programları ve İstihdam garantili kurslar ile firmaların personel ihtiyaçlarına yardımcı olduklarını belirtti. Program hakkında bilgi veren Kaya şunları söyledi: “Personel çalıştıran firmaların bile başvura bildiği bu programlar ile personelinizi kendiniz seçiyorsunuz. Bizde o personelin 6 ay boyunca günde 25 TL olacak şekilde maaşını ödüyoruz. Firmanın ihtiyacı kaynakçı olması halinde personel alımlı kurslar açıyoruz ve siz firma olarak bu kursta hem personeli siz yetiştiriyor hem de içlerinden istediğinizi işe alıyorsunuz. Ayrıca bu aldığınız personelin 6 ay boyunca SGK ücretini de kurum olarak biz ödüyoruz. firmalar bize gelerek ihtiyaçlarını belirtsinler, bizde kendilerine çözüm önerilerimizi ve yollarını gösterelim”

Kalifiye eleman giderleri azalacak
Toplantıya Başkanlık yapan SAGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Aygen ise; “Firmaların personel alımlarında ilk danıştıkları kurumun muhasebe departmanı olmuştur. Ancak bazı durumlarda bile muhasebe departmanlarının bile bu desteklerden haberdar olmamaktadır. Ancak günümüzde maliyet azaltma çalışmaları kapsamında en büyük giderler den biri olan personel ücretlerinin ki hatta kalifiye eleman giderlerinin İŞKUR desteği ile büyük ölçüde azaltılacaktır. Bununda İŞKUR kurumu ile olan ilişkilerinin arttırılması ile olacaktır” dedi.

İŞKUR'a kayıtlı olma şartı
İşbaşı eğitim programlarına katılarak firmalarda staja giden işsizlere 6 ay boyunca maaş ödenecek. Bu kişilerin sigorta primleri de devlet tarafından karşılanacak. Maaşlar, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ödenecek. Böylece işsizlerin işbaşı programlarına başvurarak tezgah başında meslek sahibi olması teşvik edilecek. Ayrıca işsizler için tam maaşla, en az 6 aylık geçici iş imkanı sağlanacak. Tezgah başında öğrenecek iş başı eğitim programındaki yeni düzenleme ile istihdam imkanlarını artırmayı ve işsizlere nitelik kazandırmaya hedefleniyor. Ayrıca işsiz gençler, tezgahın başında ustadan işi öğrenecek. 6 ay boyunca uyum sağlarsa ve işveren isterse devam edecek. İşveren istihdam etmek istemese bile işsiz gençler meslek sahibi olacak.
İş başı programları en az 2 çalışanı bulunan firmalarda düzenleniyor. Bu programlara katılacak kişilerin, o işyerinde çalışan kişiler dışındaki kişilerden olması gerekiyor. Ayrıca iş başı programına katılacak kişilerin, son üç aylık çalışan sayısına ilave olarak işe alınması gerekiyor. İşverenin şikayeti önlenecek. programın en önemli hedefi, işsizlere nitelik kazandırmak. Programla, sürekli olarak nitelikli eleman bulamamaktan şikayet eden işverene 'elemanını kendin yetiştir, mesleği öğrenene kadar maaşın ben ödeyeceğim' mesajı veriliyor.
günlük 25 TL verilerek çalışanlara da maddi sıkıntı yaşamadan hayatlarını iadme ettirme ve iş sahibi olma imkanı sağlanıyor.
 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.