Erenler'de meclis toplandı
Hacıoğlu'nda sona gelindi
Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek
Asfalt ekipleri Karasu’da

Taraklı'da enginar hasadıHaber Tarihi : 04 Eylül 2019 14:59

Ekonomi

"Taraklı İlçesinde ve çevre köylerinde yetiştirilen enginar yetiştiriciliğinde son turfanda başladı."

TARAKLI’DA SON TURFANDA ENGİNAR HASADI BAŞLADI:

 

Taraklı İlçesinde ve çevre köylerinde yetiştirilen enginar yetiştiriciliğinde son turfanda başladı.

Taraklı İlçesi Mahdumlar Mahallesi’n de 150 dönüm bahçesinde enginar yetiştiren Mesut Kara verdiği bilgide enginar üretimi sezonunda üç defa ürün hasadı gerçekleştirdiklerini ve Mayıs ayında dikimi yapılan ürünün hasadına başlandığını söyledi.

Mesut Kara “İlkbahar mevsiminde dikimini yaptığımız fidelerin Ağustos ayında hasadı başlar. Eylül ayında ise Bayrampaşa ve Hibrit enginarın hasadını yaparız. Alıcıların gelmeye başladığı bu günlerde enginar kesimlerine de başlandı. Kalitesi yüksek olan ürünümüz İstanbul başta olmak üzere metropol şehirlerden alıcılar geliyor,Şu an için fiyatlar yüzümüzü güldürüyor” dedi

Enginar yetiştiriciliğinin aynı zamanda işçi istihdam etmeyi sağladığını belirten enginar yetiştiricisi Mesut Kara “ Enginar ekiminde bakımında ve hasadında tarlamızda onlarca işçi çalıştırmamız gerekiyor. Çevre köy ve ilçelerden işçi getiriyoruz. Enginarı kesip kamyona yüklüyoruz. Buda ekonomide hareketlilik sağlıyor. Taraklı enginarı Türkiye’nin ender ürünlerinden biri” şeklinde konuştu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.